Znajdujący się w Kluczborku Zakład Karny w Kluczborku przeznaczony jest dla recydywistów penitencjarnych z oddziałem dla tymczasowo aresztowanych. Zakład Karny w Kluczborku przeznaczony jest dla osadzonych odbywających karę pozbawienia wolności w zakładzie karnym typu półotwartego oraz dla osadzonych odbywających karę pozbawienia wolności w zakładzie karnym typu zamkniętego.
Zakład Karny w Kluczborku dysponuje również Oddziałem Zewnętrznym w Sierakowie Śląskim, w którym karę pozbawienia wolności odbywają recydywiści penitencjarni w zakładzie typu półotwartego.
Rola adwokata w sprawach karnych nie ogranicza się wyłącznie do obrony i walki o interesy Klienta w postępowaniu przygotowawczym oraz sądowym, ale także i później, na etapie wykonawczym - penitencjarnym.
Prawomocny wyrok karny, skazujący nawet na karę bezwzględnego pozbawienia wolności, nie jest końcem starań o poprawę sytuacji życiowej skazanego, poprzez szereg instytucji przewidzianych w Kodeksie Karnym Wykonawczym (KKW) oraz Kodeksie Postępowania Karnego (KPK).
W tego rodzaju sprawach pomagamy wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie, udzielamy wsparcia w skompletowaniu niezbędnych dokumentów oraz służymy radą w zakresie strategii procesowej, niezbędnej w trakcie posiedzenia penitencjarnego.
Mimo, iż najczęściej w sprawach penitencjarnych kontakt z naszą Kancelarią w Kluczborku nawiązuje rodzina skazanego, to w ramach wykonywanych działań adwokat Piotr Krupiński albo inny upoważniony przez niego prawnik osobiście udaje się do pozbawionego wolności Klienta w celu ustalenia szczegółów współpracy.
Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 78 Kodeksu Karnego (KK) po odbyciu co najmniej połowy kary możliwe jest warunkowe zwolnienie skazanego z odbycia pozostałej części kary pozbawienia wolności. Od tej zasady istnieją wyjątki. W ramach podstawowych działań Kancelarii w Kluczborku jest sprawdzenie czy zgłaszający się Klient spełnia warunki formalne do ubiegania się o warunkowe przedterminowe zwolnienie.
Adwokat analizuje sprawę na podstawie informacji przekazanych przez Klienta oraz jego rodzinę w trakcie bezpośredniego spotkania, telefonicznie lub e-mailowo.
Po ustaleniu istnienia przesłanek formalnych do uzyskania warunkowego przedterminowego zwolnienia, następuje uzgodnienie warunków współpracy, w tym warunków finansowych. Ustalenie warunków współpracy poprzedza również szczegółowa analiza sprawy i ocena szans powodzenia złożenia wniosku.
Po ustaleniu warunków współpracy i skompletowaniu niezbędnych dokumentów adwokat Piotr Krupiński składa wniosek o warunkowe przedterminowe zwolnienie do właściwego sądu. Po kontroli formalnej wniosku wyznaczane jest posiedzenie penitencjarne. Na posiedzeniu Klienta reprezentuje adwokat, który przedstawia sytuację Klienta w najkorzystniejszym świetle, akcentując argumenty przemawiające za uwzględnieniem wniosku o warunkowe przedterminowe zwolnienie.
Na posiedzeniu sąd rozstrzyga w przedmiocie wniosku o warunkowe przedterminowe zwolnienie uwzględniając go albo oddalając wniosek.
W przypadku uwzględnienia wniosku Kancelaria w Kluczborku wyjaśnia proces realizacji postanowienia sądu oraz warunki jakich musi przestrzegać Klient po opuszczeniu Zakładu Karnego, by do niego nie powrócić.
Mimo spełnienia warunków formalnych, a także prawidłowej postawy i zaangażowania Klienta oraz adwokata, sąd nie uwzględnia wniosku o warunkowe przedterminowe zwolnienie. Może to wynikać z oceny przez sąd, że postawa skazanego, właściwości i warunki osobiste, okoliczności popełnienia przestępstwa oraz zachowanie po jego popełnieniu i w czasie odbywania kary nie uzasadniają przekonania, że skazany po zwolnieniu będzie stosował się do orzeczonego środka karnego lub zabezpieczającego i przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa.
W przypadku oddalenia wniosku o warunkowe przedterminowe zwolnienie Kancelaria wyjaśnia Klientowi jakimi motywami kierował się sąd oraz rekomenduje dalsze działania w celu uzyskania warunkowego przedterminowego zwolnienia. Niejednokrotnie najkorzystniejszym działaniem jest wniesienie zażalenia na negatywne dla Klienta postanowienie sądu. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia skarżonego postanowienia. W zażaleniu na odmowę warunkowego przedterminowego zwolnienia można powoływać się na błędną ocenę materiału dowodowego przez sąd, a także przedstawić dodatkowe dowody potwierdzające zasadność wniosku o warunkowe przedterminowe zwolnienie.
Warto pamiętać, że nawet negatywne prawomocne rozstrzygnięcie w przedmiocie wniosku o warunkowe przedterminowe zwolnienie nie zamyka skazanemu drogi do skorzystania z tego dobrodziejstwa. Ponowne ubieganie się o warunkowe przedterminowe zwolnienie możliwe jest już 6 miesięcy po wydaniu negatywnego postanowienia przez sąd. Jeżeli kara, którą odbywa skazany przekracza 5 lat, wówczas rozpatrzenie ponownego wniosku o warunkowe przedterminowe zwolnienie może nastąpić po upływie 1 roku od odmowy udzielenia warunkowego przedterminowego zwolnienia. W tym okresie skazany powinien postarać się wyeliminować te okoliczności, które spowodowały, że wcześniejszy wniosek nie został uwzględniony. Kancelaria adwokacka w Kluczborku wskaże plan działań, które zwiększą szanse na uwzględnienie kolejnego wniosku.
Odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego jest przewidziane dla tych skazanych, którzy mają odbywać krótkoterminowe kary pozbawienia wolności. Obecnie z tego rozwiązania mogą skorzystać skazani na karę bezwzględnego pozbawienia wolności, która nie przekracza 1 roku i 6 miesięcy. Możliwość odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego mają również osoby skazane na zastępczą karę pozbawienia wolności (co następuje jeśli nie zostanie zapłacona kara grzywny lub nie jest realizowana kara ograniczenia wolności.
O dozór elektroniczny może się starać również skazany na karę pozbawienia wolności w wymiarze niższym niż 3 lata i któremu do odbycia w zakładzie karnym pozostała część tej kary w wymiarze nie większym niż 6 miesięcy.
Pozostałymi przesłankami ubiegania się o dozór elektroniczny są:
Możliwość ubiegania się o odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego istnieje jeszcze przed rozpoczęciem wykonywania kary pozbawienia wolności, w tym zastępczej kary pozbawienia wolności. Zwrócenie się do adwokata z prośbą o pomoc w tym zakresie może sprawić, że mimo wyroku skazującego na bezwzględną karę pozbawienia wolności nie znajdziesz się w zakładzie karnym.
Adwokat Piotr Krupiński po zapoznaniu się ze stanem faktycznym, aktami sprawy oraz po omówieniu warunków współpracy, przygotowuje w imieniu Klienta stosowny wniosek, w którym przedstawia niezbędne informacje i argumenty, a także do którego załącza niezbędne dokumenty. Wniosek rozpoznaje sąd penitencjarny na posiedzeniu, podczas którego adwokat walczy o jego uwzględnienie.
Należy pamiętać, że dozór elektroniczny to nie areszt domowy. Odbywając karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego możesz wychodzić z miejsca zamieszkania do pracy, na zakupy lub do Kościoła. Konieczne jest jedynie przestrzeganie harmonogramu godzinowego, dostosowanego każdorazowo do potrzeb Klienta i zatwierdzonego przez sąd. Dzięki temu odbywanie kary może w minimalnym stopniu ingerować w dotychczasowe życie skazanego.
Jeśli sąd nie wyrazi zgody na odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego, to w ciągu 7 dni od dnia ogłoszenia postanowienia możliwe jest wniesienie zażalenia. Niejednokrotnie negatywne rozstrzygnięcie sądu pierwszej instancji nie zamyka drogi do skorzystania przez naszych Klientów z możliwości odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego.
Jeżeli sprawca popełnił dwa lub więcej przestępstw i wymierzono za nie kary tego samego rodzaju albo inne podlegające łączeniu, wówczas zachodzą podstawy do wydania wyroku łącznego.
Wyrok łączny może zostać wydany z urzędu lub na wniosek.
Instytucja kary łącznej ma na celu wydanie przez sąd jednego wyroku, w którym połączone zostają kary wcześniej orzeczone wyrokami innych sądów i na ich podstawie wymierzona skazanemu zostaje jedna kara łączna.
Niejednokrotnie instytucja wyroku łącznego pozwala na zmniejszenie czasu odbywania kary pozbawienia wolności, względem sytuacji w której każda kara podlegająca łączeniu byłaby wykonywana osobno (kolejno).
Orzekając karę łączną, sąd bierze pod uwagę przede wszystkim cele zapobiegawcze i wychowawcze, które kara ma osiągnąć w stosunku do skazanego, a także potrzeby w zakresie kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa.
Sąd wymierza karę łączną w granicach powyżej najwyższej z kar wymierzonych za poszczególne przestępstwa do ich sumy. I tak, w przypadku skazanego, względem którego orzeczone zostały mocą odrębnych wyroków kary: 5 lat pozbawienia wolności, 3 lata pozbawienia wolności oraz 2 lat pozbawienia wolności, granice kary łącznej będą następujące:
Adwokat Piotr Krupiński w sprawach o wydanie wyroku łącznego dąży do wyeksponowania przed sądem okoliczności świadczących o zasadności wymierzenia jak najniższej kary łącznej (bliskiej tzw. absorpcji czasem zwanej również pełną absorpcją).
W sprawach o wydanie wyroku łącznego ważne jest również dokładne przeanalizowanie zmian stanu prawnego na przestrzeni lat, ponieważ często zmieniające się prawo powoduje, że wobec skazanego można zastosować korzystniejsze przepisy, niż te które obowiązują aktualnie.
Kancelaria adwokacka w Kluczborku oferuje reprezentację również w innych sprawach penitencjarnych, takich jak: odroczenie wykonania kary, przerwa w karze, zatarcie skazania.
Nasi Klienci poszukują również: