Kancelaria świadczy pomoc prawną w sprawach podatkowych dotyczących osób fizycznych i osób prawnych.
Do zakresu działania adwokata Piotra Krupińskiego należy reprezentowanie Klientów w charakterze pełnomocnika w postępowaniach toczących się przed organami podatkowymi, w szczególności, przed naczelnikami urzędów skarbowych, naczelnikami urzędów celno-skarbowych oraz dyrektorami izb administracji skarbowych.
Kilkuletnie doświadczenie w występowaniu przed organami podatkowymi w województwie opolskim, dolnośląskim i śląskim oraz obserwacja działań organów podejmowanych wobec Klientów, polegających na wykorzystywaniu nieznajomości przepisów prawa, a także na nadużywaniu możliwości wydłużania biegu terminów przedawnienia zobowiązań podatkowych, pozwala na stwierdzenie, że już na etapie kontroli podatkowej warto skorzystać z pomocy i wsparcia naszej Kancelarii. W ramach wykonywanych działań zapoznajemy się wnikliwie ze stanem sprawy, a także pomożemy dobrać Klientowi działania pozwalające na pozytywne zakończenie sprawy już na etapie kontroli podatkowej.
Warto pamiętać, że najczęściej to właśnie na etapie kontroli podatkowej organy podatkowe dokonują ustaleń, które są podstawą decyzji podatkowych wydawanych w toku właściwego postępowania podatkowego. Wszelkie błędy popełnione w trakcie kontroli podatkowej, wynikające z braku wsparcia profesjonalnego pełnomocnika, mogą skutkować wydaniem przez organy podatkowe negatywnych decyzji.
Niezależnie od powyższego, ustanowienie adwokata pełnomocnikiem w sprawie podatkowej może nastąpić na każdym etapie postępowania, w tym w trakcie postępowania podatkowego przed Organem I instancji, postępowania przed Organem II instancji, na etapie postępowania przed sądem administracyjnym oraz na etapie postępowania egzekucyjnego.
Adwokat Piotr Krupiński w ramach wykonywanych czynności towarzyszy Klientom w trakcie przesłuchań, wskazuje okoliczności, których udowodnienie w toku sprawy podatkowej pozwoli zakończyć postępowanie w sposób korzystny dla Klienta, przygotowuje zastrzeżenia do protokołów kontroli podatkowej, odwołania od decyzji organów podatkowych ustalających zobowiązania podatkowe oraz dodatkowe zobowiązania podatkowe, jak również od decyzji określających wysokość zobowiązań podatkowych. Na etapie postępowania sądowoadministracyjnego w zakres świadczonej pomocy prawnej wchodzi sporządzenie skarg od ostatecznych decyzji organów podatkowych, skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego (objętych tzw. przymusem adwokackim), a także reprezentacja Klientów w trakcie tych postępowań i na rozprawach.
Zakres świadczonych usług nie obejmuje usług z zakresu doradztwa podatkowego i optymalizacji podatkowej, z wyjątkiem zwykłych porad prawnych w sprawach dotyczących zobowiązań podatkowych np. podatku od spadków i darowizn, podatku od czynności cywilnoprawnych, podatku od nieruchomości, podatku dochodowego i VAT, przedawnienia zobowiązań podatkowych. W zakresie doradztwa podatkowego i optymalizacji podatkowej polecamy korzystanie z usług współpracujących z nami doradców podatkowych, których wiedza (zweryfikowana odpowiednimi egzaminami państwowymi) ukierunkowana jest właśnie na pomoc w tym zakresie.
Konsekwencją prowadzonych postępowań podatkowych może być wszczęcie przeciwko podatnikowi postępowania karnego o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe.
Wszczęcie takiego postępowania może nastąpić już nawet w trakcie toczącego się postępowania podatkowego. Niejednokrotnie wszczęcie postępowania karnoskarbowego ma na celu zawieszenie biegu terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych na potrzeby prowadzonego postępowania podatkowego i finalnie może nie zakończyć się postawieniem zarzutów.
Koordynacja działań pełnomocnika w sprawie podatkowej i obrońcy w sprawie karnoskarbowej pozwala na zmaksymalizowanie szans korzystnego zakończenia dla podatnika obu tych spraw. Wobec tego adwokat Piotr Krupiński udziela pomocy w sprawach karnoskarbowych i występuje w nich jako obrońca.
Protokoły kontroli podatkowych oraz decyzje podatkowe zazwyczaj liczą od kilkudziesięciu do nawet kilkuset stron. Ich szczegółowość oraz sposób przedstawienia sprawy przez organy podatkowe sprawia wrażenie, że organy wnikliwie przeanalizowały stan faktyczny sprawy i obowiązujące przepisy, a decyzja jest prawidłowa. Przez to podatnicy nie odwołują się od decyzji i są zmuszeni do dopłaty lub zwrotu podatku w znacznych wysokościach.
Jeśli wahasz się z powierzeniem swojej sprawy podatkowej Kancelarii i chcesz najpierw samodzielnie zastanowić się nad prawidłowością wydanego w sprawie protokołu kontroli podatkowej / decyzji podatkowej, rekomendujemy zwrócenie szczególnej uwagi na następujące okoliczności sprawy podatkowej:
Organ podatkowy w ramach prowadzonego postępowania zobowiązany jest do ustalenia prawdy obiektywnej. Oznacza to nic innego, jak obowiązek przeprowadzania wszystkich dowodów, które pomogą w ustaleniu prawdy, w tym także korzystnych dla Ciebie. Organ podatkowy nie może odmówić przeprowadzenia dowodu dlatego, że uważa iż inne dowody dowodzą okoliczności przeciwnej.
W ramach postępowania podatkowego masz prawo brać czynny udział w każdym jego stadium. Masz prawo być informowany o prowadzonych przez organy podatkowe przesłuchaniach, a także w nich uczestniczyć i zadawać świadkom pytania. Jeśli nie brałeś udziału w postępowaniu podatkowym nie ze swojej winy lub nie umożliwiono Ci zapoznania się z aktami sprawy oraz przedstawienia swojego stanowiska co do zebranego materiału, to wówczas postępowanie podatkowe mogło zostać przeprowadzone wadliwie.
Organy podatkowe wszczynają kontrole i postępowania podatkowe w zakresie zobowiązań podatkowych dotyczących zdarzeń mających miejsce nawet kilka lat wcześniej. Należy wobec tego wiedzieć, że co do zasady zobowiązania podatkowe przedawniają się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej). Oznacza to, że jeśli w tym czasie nie zostanie wydana ostateczna decyzja podatkowa, to wówczas postępowanie podatkowe powinno zostać umorzone jako bezprzedmiotowe, niezależnie od dotychczasowych ustaleń organu podatkowego.
Ustawodawca przewidział sytuacje w których bieg terminu przedawnienia ulega zawieszeniu – art. 70 § 6 Ordynacji podatkowej. Jednym z często stosowanych sposobów zawieszenia biegu terminu przedawnienia jest wszczęcia postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe.
Jeśli w Twojej sprawie doszło do zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, to zwróć uwagę czy organ podatkowy w prawidłowy i skuteczny sposób Cię o tym zawiadomił. Jeśli nie zostałeś prawidłowo zawiadomiony o zawieszenie biegu terminu przedawnienia lub wszczęcie postępowania karnego w twojej sprawie nastąpiło wyłącznie w celu zawieszenie biegu terminu przedawnienia, to są to okoliczności, które mogą stanowić o wadliwości decyzji podatkowej w Twojej sprawie.
Materia spraw podatkowych jest często zawiła i skomplikowana. Przy wydaniu decyzji organy podatkowe muszą operować fachową nomenklaturą, przepisami prawa a także popierać swoje stanowisko orzeczeniami sądów, w tym Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Nie zwalnia to jednak organu podatkowego od wyjaśnienia motywów wydanej decyzji w sposób dla Ciebie zrozumiały. Jeśli uzasadnienie decyzji zawiera wyłącznie przytoczenie przepisów prawa i cytaty orzeczeń lub jeśli stan faktyczny jest przedstawiony lakonicznie, niespójnie albo pomija ocenę istotnej części materiału dowodowego sprawy, to wówczas również możemy mieć do czynienia z wadliwą decyzją podatkową, uzasadniającą złożenie odwołania.
Pamiętaj jednak, że każda sprawa podatkowa jest inna. Dlatego warto zlecić analizę decyzji podatkowej Kancelarii adwokackiej. Czasem mimo, iż doszło do naruszenia przepisów prawa i organy odwoławcze to potwierdzają, to jednak jednocześnie stwierdzają że decyzja podatkowa odpowiada prawu. Wyłącznie rzetelna analiza akt sprawy, decyzji podatkowej oraz przygotowanie odwołania wykazującego istotność stwierdzonych nieprawidłowości dla treści zaskarżonej decyzji podatkowej pozwala na skuteczne i korzystne dla Ciebie wzruszenie decyzji podatkowej.
Nasi Klienci poszukują również: